18 Yaşından Küçük Yabancıların Oturma İzni

18 yaşından küçük yabancılar nasıl oturum izni alabilir? Hangi oturum türünden yararlanabilir?

18 Yaşından Küçük Yabancıların Oturma İzni

18 Yaşından Küçük Yabancıların Oturma İzni

18 YAŞINDAN KÜÇÜK YABANCILARIN OTURMA İZNİ

 

 

18 yaşından küçük yabancıların oturma izni konusu yabancılar tarafından fazlaca merak edilen konular arasında yer almaktadır. Türkiye’ye gelip ve vize süresi bittiğinde Türkiye’de kalmaya devam etmek isteyen yabancı uyrukluların bilindiği üzere oturma izni almaları gerekmektedir. Aynı zamanda, 18 yaşın altındaki yabancıların Türkiye’de yasalara uygun şekilde kalmaya devam etmeleri için oturma izni almaları gerekmektedir. Öte yandan, yabancı vatandaşlar için birden çok oturma izni çeşidi bulunmaktadır. Oturma izni çeşitleri kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni olarak sıralanabilmektedir. 18 yaşından küçük yabancıların edinebildiği oturma izinleri ise bahsedilen oturma izni çeşitleri arasından aile oturma izni ve öğrenci oturma izni ile ilişkili olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

AİLE OTURMA İZNİ ALAN EBEVEYNLERİN 18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARININ OTURMA İZNİ

 

 

Türk vatandaşlarının, 5901 sayılı Kanunun 28 inci maddesi dahilinde olanların ya da oturma izinlerinden birine sahip olan yabancı vatandaşlar ile mültecilerin ve ikincil koruma statüsü sahiplerinin yabancı uyruklu eşlerine, kendisinin ya da eşinin reşit olmayan yabancı çocuklarına ve kendisinin veya eşinin bağımlı yabancı uyruklu çocuklarına aile oturma izni verilebilmektedir. Böylece, yabancı uyrukluların 18 yaşından küçük olan çocuklarına aile oturma izni verilmektedir. Aile oturma izni alan 18 yaşından küçük yabancıların öğrenci oturma izni almaksızın ilk ve ortaöğretim kurumlarında 18 yaşını doldurana kadar eğitim hakkı bulunmaktadır.

Anne ya da babası Türk vatandaşı olan 18 yaşından küçük yabancı vatandaşlara 5 yıl, anne veya babası yabancı, ikamet tezkeresi ile Türkiye’de bulunanların 18 yaşından küçük çocuklarına anne veya babasının oturma izni süresi boyunca oturma izni verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne ya da babaya refakat eden yabancı uyrukluların 18 yaşın altında olması gerekmektedir.

 

 

18 YAŞINDAN KÜÇÜK VE BÜYÜK YABANCILAR İÇİN ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ

 

 

Aile ikamet izni olmayan, Türkiye’de ilk ve orta öğrenimi görmek isteyen 18 yaşından küçük yabancı vatandaşlara öğrenci ikamet izni verilmektedir. Bilindiği üzere, aile ikamet izni olan ilk ve ortaöğretimde eğitim görmek isteyen yabancılar 18 yaşına kadar oturma izni almadan eğitimlerine devam edebilmektedir. Ancak 18 yaşını tamamlamış ve ortaöğretim düzeyinde eğitimine devam eden yabancı öğrencilerin oturma izni alması gerekmektedir.

Türkiye’de eğitim almak isteyen yabancılara eğitimleri süresince oturma izni verilmektedir. Öte yandan, anne veya babası Türk vatandaşı olmayan ve Türkiye’den oturma izni almak isteyen 18 yaşından küçük yabancıların Türkiye’de oturma izni başvurusu yaptığı sırada yurtdışında bulunan anne ya da babasının vereceği muvafakat ile birlikte Türkiye’de bakım masraflarını karşılayacağını belirten gerçek veya tüzel kişilere ait taahhüt belgesini de belirtmeleri gerekmektedir. İlk ve orta derecede eğitim görecek yabancı vatandaşlara, velilerinin ya da yasal temsilcilerinin muvafakatiyle öğrenimleri süresince bir yıllık sürelerle öğrenci oturma izni verilebilmekte ayrıca verilen süre uzatılabilmektedir.

 

 

YATIRIM YOLUYLA TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANMIŞ 18 YAŞINDAN KÜÇÜK YABANCI VATANDAŞLAR

 

 

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması için başvuru yapan yabancılar kendi aile bireyleri adına yani eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları için de başvuru yapabiliyor. Bu durumda, başvuru yapan yabancı yatırımcının aile bireylerinin kısa dönem ikamet izni başvurusu yapması veya ek bir yatırım yapması şartı aranmamaktadır. Diğer aile üyeleri kimlik, pasaport belgeleri, doğum belgesi, medeni halini gösteren belge, fotoğraf gibi bazı evrakların sunulması durumunda vatandaşlık başvurusundan faydalanabilmektedir. Artı olarak, 18 yaşını dolduran çocukları ise daimi oturma izni alabilmektedir.

 

 

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Özgür Danışmanlık ile tanışmadıysanız sizleri 3 farklı şubemize bekliyoruz. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.