Aile İkamet İzni

Aile ikamet izni nasıl alınır? Aile ikmaet izni için gerekli evraklar nelerdir? Aile ikamet izni için almak için şartlar nelerdir?

Aile İkamet İzni Nasıl Alınır? Şartları nelerdir?

Aile İkamet İzni Nasıl Alınır? Şartları nelerdir?

Türkiye Aile Oturma izni, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 34 ile 37 maddelerinde düzenlenmiş ve aile birliğinin korunması amacı ile yabancı uyruklu vatandaşlara aile üyelerine verilen kısa dönem oturma izni türüdür. Aile pozisyonunda yer alan yabancı uyruklu vatandaşlara verilmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşa ikamet izni Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun da “destekleyici” diye adının geçtiği kişi üzerinden verilmektedir.

 

Aile İkamet İzni Kimlere Verilmektedir?

 

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının, 5901 sayılı Kanunun 28. maddesinde yer alan kişilerin veya Türkiye’de yasal oturma izinlerinden herhangi birine sahip olan yabancı vatandaşların, mültecilerin ve ikincil koruma konumuna sahip kişilerin;

 

1- Yabancı uyruklu eşine

2- Yabancı uyruklu eşinin veya kendisinin reşit olmayan yabancı uyruklu evladına

3- Kendisinin veya yabancı uyruklu eşinin bağımlı yabancı uyruklu evladına aile ikamet izni verilmektedir.

Aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni olmadan ilköğretim ve ortaöğretim kurum ve kuruluşlarında 18 yaşına kadar eğitim hakkı vermektedir.

 

Aile İkamet İzni Nasıl Alınmaktadır?

 

Aile ikamet İzni türünde Türkiye, destekleyiciyi bir tek Türk vatandaşıyla sınırlı tutmamakta, daha uzun yorumlamaktadır. Sadece Türk vatandaşı ile evli olan yabancı uyruklu vatandaşlara değil hemde TC’de yasal oturum izni olan yabancı vatandaşlar ile mülteciler ve ikincil koruma hakkı olan yabancı vatandaşlarla evli yabancılar da başvuruda bulunabilmektedir. Destekleyici kendisi üzerinden eşine oturum izni alabildiği gibi kendi çocukları ile eşine bağlı ama kendisinden olmayan çocuklarına da Türkiye’de ikamet izni alabilmektedir. 

Aile ikamet izniyle Türkiye’de en az 3 yıl ikamet eden reşit çocuklar, kendi talepleri doğrultusunda aile oturma iznini kısa dönem oturma iznine dönüştürebilmektedirler. T.C. vatandaşlarıyla evli olup en az 3 yıl kadar aile oturma izniyle ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar boşanma halinde kısa dönem oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir. Fakat yabancı uyruklu eş tarafından aile içi şiddet sebebi ile zor durumda bırakıldığını mahkemenin onayladığı durumlarda, 3 yıl oturma şartı aranmamaktadır.

 

Aile İkamet İzni Şartları Nelerdir?

 

1- Destekleyicinin kendisini ve oturma izni alacak yabancı uyruklu şahsı da kapsayacak genel sağlık sigortası;

2- Destekleyicinin aylık gelirinin en az kişi başına asgari ücretin üçte birine denk gelmesi;

3- Destekleyicinin son 5 yıl içinde aile düzenine karşı kusur işlememiş olması;

4- Destekleyicinin en az 1 yıldır Türkiye’de ikamet ediyor olması ve adres kayıt sistemine kayıtlı olması;

5- Aile ikamet izni isteyen eşlerin on sekiz yaşından küçük olmaması gerekmektedir.

 

 

Aile İkamet İzninin Red/İptal Edilmesi

 

Aile ikamet izninin red ya da iptal edilme sebebi bahsedilen şartların yerine getirilmemesi veya ortadan kaldırılması, aile ikamer izni amacı dışında kullanılması, yabancı uyruklu vatandaşın hakkında sınır dışı edilme kararı veya giriş yasağı olduğu tespit edilmesi durumlarında aile ikamet izni verilmemekte, verildiği zamanlarda ise iptal edilmektedir.

Aile ikamet izni başvurusunda gereken belgeler için Özgür Danışmanlık uzmanlarıyla iletişime geçin.

 

Özgür Danışmanlık ile tanışmadıysanız sizleri 3 farklı şubemize bekliyoruz.

Özgür Danışmanlık en yasal yollarla, en uygun fiyatlara sizler için ikamet izni almaktadır.