Çalışma İzni Uzatma Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Çalışma izni başvuruları nasıl yapılmaktadır? Çalışma izni başvuruları ne zaman yapılıyor? Çalışma izni başvuruları ne zaman bitiyor?

Çalışma İzni Uzatma Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Çalışma İzni Uzatma Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Çalışma İzni Uzatma Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

 

Çalışma izni uzatma başvuruları Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların yasal yollarla gelir elde edebilmesi için devletin verdiği bir haktır. Birçok kriter arasından değerlendirme yapılarak verilen bu hak belirli süreleri kapsayacak şekilde verilmektedir. Verilen süre doğrultusunda kişi sigortalı olarak yasal yollarla çalışabilmektedir. Çalışma izninizi güncelleme süreniz biter ve eğer çalışma izni uzatma başvurusu yapmazsanız çalışma izninizin bitmesi halinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. Ülkede kalmaya devam etmeniz durumunda yasaklı şekilde kalmış olacak ve yakalanırsanız deport edilerek tekrar ülkeye dönmeniz de oldukça zorlaşacaktır. Biz Özgür Danışmanlık olarak çalışma izni başvurularınızı aldığımızda bütün süreci baştan sona takip etmekle birlikte zor durumda  kalmamanız adına çalışma izni başvurunuzun bitiş tarihini de kontrol ederek yenileme süresi geldiğinde sizlere haber vermekteyiz. 

 

 

Çalışma İzni Başvuruları Ne zaman Yapılmaktadır?

 

 

Çalışma izni uzatma başvurularında size tanınan izin sürenizin bitmesine 60 gün kala çalışma izni yenileme başvurusu yapmanız için hak tanınmaktadır. İlk başvurunuzda en uzun 1 yıl çalışma izni verilmektedir. Sonraki uzatma başvurularında ise 2 veya 3 yıl olarak verilmektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli kısım kişinin sigorta giriş tarihidir. Yabancı, çalışma izni sahibi olduğunda aynı zamanda oturma izni hakkı da doğmaktadır. Yani yabancının sigorta çıkışı yapıldığı tarih itibari ile Türkiye’den çıkış yapması gerekmektedir. 

 

 

Çalışma İzni Uzatma Başvurularında Şirketin Yapması Gerekenler

 

 

Yabancı uyruklu vatandaşın aynı iş yerinde çalıştığı durumlarda, çalışma izin süresinin bitmeden önce işveren tarafından uzatma başvurusu yapılmalıdır. Uzatma başvurusu, mevcutta olan çalışma izninin bitiş süresinden 60 gün önce ve çalışma izin süresi dolmadan yapılmalıdır. Çalışma izin süresi bittikten sonra yapılan uzatma başvuruları Bakanlık işleme almamaktadır. Çalışma izni uzatma başvurusun da tanınan süreyi kaçıran işverenler yeni başvuru yaparak 1 senelik çalışma izni alabilmektedirler.

 

 

Uzatma Başvurusu Yapan Şirketlerin Yükümlülükleri Nelerdir?

 • Yabancı uyruklu vatandaşın maaşını eksiksiz olarak bankalar aracılığı ile yatırmak,
 • Yabancı uyruklu vatandaşın SGK ödemelerini eksiksiz yaptırmış olmak ve SGK’ya borcunun olmaması,
 • Şirketin vergi borcunun bulunmaması,
 • Çalışan her bir yabancı için en az 5 Türk vatandaşı çalıştırmak.

Çalışanın Yapması Gerekenler

 

İşvereni tarafından çalışma izinlerine uzatma başvurusu yapılan yabancı vatandaşlar aynı iş yerinde ayni işi yapmak üzere çalışabilmektedirler. Ancak çalışma izin süresinin bitiminden en çok 45 günü geçmemek şartıyla çalışabilmektedir. 45 günlük süre içinde çalışan yabancının çalışması kanuni olarak kabul edilmekte ve aynı zamanda kanunun verdiği haklardan yararlanmaktadır.

 

Çalışan yabancı uyruklu vatandaşın iş yeri değişikliği yaptığı durumda, yeni işverenin çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir ve yabancının yeni çalışma izin belgesi gelene kadar çalışmıyor olması gerekmektedir.

 

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu Yapılan Yabancının Yükümlülükleri Nelerdir?

 • Çalışma izni süresince 6 aydan fazla Türkiye dışında kalmamak,
 • Herhangi bir suç işlememek.

 

Hangi Yabancılar  Süresiz Çalışma İzni Talebinde Bulunabilir?

 

 

6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yer alan şartları yerine getirerek uzun dönem oturma izni alan yabancılar ile Türkiye’de en az 8 yıl yasal çalışma izni ile çalışan yabancılar süresiz çalışma izni başvurusu yapabilmektedir. Ancak bu şartları yerine getirmek yabancı vatandaşa kesin hak sağlamamaktadır.

 

 

Çalışma izni yenileme işlemi ev hizmetleri için nasıl yapılır?

 

 

 

 • Bakımı için çalışılan kişi yaşlı ise ev hizmetlerinde çalışma izni uzatma başvurusu yapıldığı sürede sağ olması,
 • Çocuk bakımı için çalışıyorsa bakımı yapılan çocuğun 15 yaşın altında olması,
 • SGK ödemelerini geciktirmeden yatırılmış olması,
 • Çalışan yabancının 1 yıl içerisinde 6 aydan fazla Türkiye dışında kalmamış olması,
 • Yabancı vatandaşın Türkiye’de olduğu süreçte herhangi bir suça karışmamış olması gerekmektedir.

Özgür Danışmanlık şimdiye kadar binlerce yabancı uyruklu vatandaşa çalışma  izni almalarında yardımcı olmuştur. Türkiye'de yasal olarak çalışmaya başlamak için hemen Özgür Danışmanlığı arayın. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizlere her zaman doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunmaktadır.