Ev Hizmetlerinde Çalışma İzni Almak

Yabancılar ev hizmetlerinde çalışma izni nasıl alabilir? Gerekli evraklar nelerdir?

Ev Hizmetlerinde Çalışma İzni Almak

Ev Hizmetlerinde Çalışma İzni Almak

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞMA İZNİ ALMAK

 

Ev hizmetlerinde çalışma izni almak isteyen yabancıların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından izin almaları gereklidir. Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştıran işveren ve yabancı vatandaş hakkında idari ceza uygulanmaktadır.

6735 Sayılı Uluslararası İş gücü Kanunun 23. Maddesinin (5) fıkrası b benti gereğince, çalışma izni olmadan bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya 2.400 Türk lirası, bağımsız çalışan yabancıya 4.800 Türk lirası, yabancı çalıştıran işverene ya da işveren her bir yabancı için 6.000 Türk lirası tutarında idari para cezası verilmektedir. Söz konusu kanun metninin (8) fıkrasına göre, kaçak çalıştığı tespit edilen yabancılar sınır dışı edilmek üzere İç işleri Bakanlığına bildirilmektedir.

 

BAŞVURU NASIL YAPILMAKTADIR?

 

Çalışacak olan yabancının yurtdışında ya da yurtiçinde bulunmasına göre izlenecek yola göre farklılık göstermektedir.

Yurtiçinden yapılan ev hizmetleri için çalışma izni başvuruları; yabancı vatandaşın Türkiye’de en az 6 ay oturma izni alması ve izin süresinin bitmemiş olması gereklidir. Oturum izni olan yabancı vatandaşın çalışma izni başvurusunu yurtiçinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapmalıdır.

Yurtdışından yapılacak başvurularda; yabancı vatandaşın uyruğunda bulunduğu ya da yaşadığı ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine başvurmaktadır. Başvurunun kabul edildiğinde temsilcilik tarafından referans numarası verilir. Verilen referans numarasıyla Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapılmaktadır.

 

YABANCI ÇOCUK BAKICI

 

Yabancı çocuk bakıcısı çalıştıracak olan işverenin ilk önce, 15 yaşından küçük çocuğunun olması şartı aranmaktadır. Ayrıca, işverenin niçin yabancı işçi çalıştırmaya ihtiyaç duyduğunu ve yabancıya ödeyeceği maaşı karşılayacak mali gücü olduğunu gösteren belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na götürmesi gerekmektedir. Belirtilen şartları sağlayacak ve belgeleri oluşturacak işveren yabancı çocuk bakıcı çalıştırabilmek için başvuru yapabilmektedir.

 

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 

 

Başvuru yapmak için gerekli belgeleri bizleri bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

 

 

YABANCI HASTA BAKICI

 

 

İşverenin ilk önce, yabancı hasta bakıcı çalıştırmaya neden ihtiyaç duyduğunu ve yabancıya ödeyeceği maaşı karşılayacak mali gücü olduğunu gösteren belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na götürmesi gerekmektedir. Yabancı hasta bakıcıya çalışma izni aşağıdaki durumlardan birinin olması halinde verilmektedir:

  1. İşveren kendi evinde ya da ilk derece yakını olması koşulu ile 65 yaşından büyük bireyin genel bakımını yapması şartıyla yabancıya izin alabilir;
  2. İşveren 65 yaşından küçük ama bakıma muhtaç olduğu doktor raporu ile sabit olanlar için ilk dereceden yakınlar, hastanın bakımında çalıştırma şartıyla yabancı uyruklu hasta bakıcıya çalışma izni alabilirler.

Belirtilen koşulları ve belgeleri oluşturabilecek işveren hasta bakıcı çalıştırabilmek için başvuruda bulunabilmektedir.

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 

 

Başvuru yapmak için gerekli belgeleri bizleri bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

 

 

Özgür Danışmanlık şimdiye kadar binlerce yabancı uyruklu vatandaşa çalışma  izni almalarında yardımcı olmuştur. Türkiye'de yasal olarak çalışmaya başlamak için hemen Özgür Danışmanlığı arayın. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizlere her zaman doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunmaktadır.