Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

Türk Vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması. Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanmak.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

Bir Türk vatandaşı ile evlilik yapmak, doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmamaktadır. En az üç yıldan beri bir Türk vatandaşı ile evli olan ve evliliği devam eden yabancı vatandaşlar Türk vatandaşlığını kazanmak için başvuru yapabilirler.

Yabancı vatandaşların evlilik yoluyla Türk vatandaşı olma hususları 5901 Sayılı Vatandaşlık Kanununun 16. maddesine göre düzenlenmektedir. Herhangi bir yabancının bir Türk vatandaşı ile evlenmesi, tek başına yabancı vatandaşa kendiliğinden Türk vatandaşı olma hakkı kazandırmamaktadır.

İlgili kanuna göre oturma izni alan yabancı uyruklu vatandaşın eş üzerinden vatandaş olabilmesi için aşağıdaki şartlara sahip olması gerekir:

  • Türk Vatandaşlığı başvurusunda bulunan yabancı vatandaşın en az 3 yıldan itibaren Türk vatandaşı ile evli olması ve evliliğin devam ediyor olma hali;
  • Evlenen kişilerin aile birliği içinde olması;
  • Yabancı vatandaşın evlilik birliğine yanlış hareketi bulunmaması;
  • Yabancı vatandaşın kamu güvenliğini tehdit altına sokmaması.

Türk vatandaşı ile evlilik yapmakta olan yabancılar bahsedilen şartların tamamını yerine getirmeleri halinde ikamet ettikleri şehirdeki valiliğe gidip vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak Türk vatandaşı olan kişinin, vatandaşlık başvuru tarihinden sonra vefat etmesi halinde, bahsedilen şartlardan “eşlerin aile birliği içinde olması” şartı aranmamaktadır. Türk vatandaşı olma hakkı kazanan yabancı uyruklular istedikleri zaman Türk vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

 

 

 

Suriyelilerin Türk Vatandaşı Olma Durumu

 

 


Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşı ile evlenme yoluyla vatandaşlık kazanması konusuna açık bir şekilde hüküm koyulmamakla birlikte 3 yılı doldurdukları zaman Valiliklere bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir. Ancak bu bahsedilen başvuru süreci vatandaşlık kazanmak adına değil, başvuru yapma hakkı olmaktadır. Dosyaların incelenmesiyle kurum kabul de edebilir, aynı zamanda red de edebilmektedir.

 

 

Çiftlerin Boşanması ile Türk Vatandaşlığı Biter mi?
 

 

 

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazanan bir vatandaş, her ne sebepten olursa olsun Türk olan eşinden boşanmak istediği durumda vatandaşlığı devam etmektedir. Boşanma hali vatandaşlığı etkilememektedir. Ayrıca bir Türk vatandaşının bir Suriyeli ile evlenmesi halinde Türk vatandaşlığı kazanılmamaktadır.

 

 

 

Türk Eş Vefat Ettiği Durumda Yabancının Vatandaş Olma Hakkı Biter mi?

 

 


Yabancı uyruklunun en az 3 sene bir Türk ile evli olması şartıyla Türk vatandaşlığı hakkkını kazanmaktadır. Türk vatandaşı olma hakkını kullanma inisiyatifi kendisine bırakılmaktadır. Ya verilen bu hakkı kazandığı gün Türk vatandaşlığına başvuru yapabilmekte ya da 10 yıl sonra evlilik yoluyla Türk vatandaşı olma başvurusu yapabilmektedir. Herhangi bir yabancı uyruklu  Türk Vatandaşlığı hakkını kullanmadan eşi vefat ederse yabancının Türk vatandaşı olma hakkı sürmektedir.

 

 

 

Yabancı Eş Türkiye’de Yaşamak Zorunda mıdır?
 

 

 

Yabancı eşin Türk vatandaşlığı kazanabilmesi adına Türkiye’de yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaşanılan evlilik Türkiye dışında herhangi bir ülkede de devam ettirilebilir ayrıca 3 yılın dolması sonrasında Türk vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

 

 

Türk vatandaşlığı kazanabilmek için gereken evraklar ve daha fazlası için Özgür Danışmanlık’ı arayın. Türk vatandaşlığını yasal yollarla kazanmak için Özgür Danışmanlık sizlerin yanında. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizlere her zaman doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunmaktadır.