İnsani Oturma İzni

İnsani Oturma İzni Nedir? İnsani Oturma İzni Hangi Durumlarda Verilmektedir?

İnsani Oturma İzni

İnsani Oturma İzni

İNSANİ OTURMA İZNİ NEDİR?

 

 

İnsani sebeplerden ötürü bir şekilde Türkiye’de kalması gereken kişilere verilen oturma iznine insani ikamet izni denir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu madde 46 ve kanunun devamındaki düzenlemelerde insani ikamet izni konusuna dair şartlar ve kurallara yer verilmektedir. İnsani oturma izni, özel durumlarda verilen bir oturma iznidir.

 

İNSANİ OTURMA İZNİ HANGİ DURUMLARDA VERİLMEKTEDİR?

 

 

İnsani oturma izni şu durumlarda verilmektedir:

 

 

  • Yabancı bir çocuğun fazlaca yararı söz konusu olduğu durumda  insani ikamet izni verilmektedir. Söz konusu durumda yabancı uyruklu çocuğun yüksek yararının var olduğu ya da olmadığına dair araştırmalar yapılmaktadır.

 

  • Yabancı hakkında Türkiye’ye giriş yasağı bulunmasına rağmen  Türkiye’den çıkış yapılmadığı veya çıkış yapılmasına olanak olmadığı durumlar karşısında Türkiye insani oturma izni verebilmektedir.

 

  • Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu içerisindeki madde 55’te yer alan deport etme kararı alınamayacak yabancı vatandaşlar hakkında deport kararı alınması isteniyor fakat alınamıyor ise, yabancı uyruklu vatandaşa insani oturma izni verilebilmektedir.

 

  • Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu içerisindeki madde 53’te yer alan deport kararının iptali için dava açıldığı sürece, yabancı uyruklu vatandaşa insani oturma izni verilebilmektedir.

 

 

Diğer İnsani Oturma İzni Durumları:

 

 

  • Uluslararası koruma başvurusu yapılmış olan yabancı uyruklu vatandaş hakkında, başvurunun “kabul edilemez” olduğuna dair karar verilmesi veya “yapılan başvurunun geri çekildiği” ya da “geri çekilmiş sayıldığı”na istinaden kararlara karşı yargı yoluna gidilmesi gerektiğinde insani oturma izni verilebilmektedir.
  • Yabancı uyruklu vatandaşın ilk sığındığı ülkeye veya güvenli olan bir başka üçüncü ülkeye gönderilme işlemlerinin devam ettiği süre boyunca geçerli olan bir Türkiye insani oturma izni verilebilmektedir.
  • Acil birkaç sebeplerden ötürü ülkenin çıkarlarının korunması ve kamu sağlığı ve güvenliği açılarından Türkiye’ye girmesine ve Türkiye'de kalmasına izin verilmesi gereken bazı yabancı uyruklu vatandaşların herhangi bir ikamet izni türüne başvuramadığı hallerde Türkiye insani oturma izni verilebilmektedir.
  • Olağandışı bazı durumlarda insani ikamet izni, başvuru yapan yabancı uyruklu vatandaşa verilebilmektedir.

 

 

Belirtilen haller, kanunda yer almakta olan teknik ifadelerden oluşmaktadır ve gerçek sonuçlar uygulamada görülmektedir. Aslında belirtilen şartların her biri, uygulamada yer almakta olan birçok halin  genel tabirleri özelliğindedir. Dolayısıyla Türkiye insani oturma izni ile ilgili başvuru yapmadan önce gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığının incelenmesi ile eksik dosyaların tamamlanması için bu konuda tecrübe sahibi bir göç uzmanından yardım almalısınız.

 

 

İnsani oturma izni işlemi için hazırlanması gereken belgeler başvuru nedenine göre farklılaşmaktadır. Özgür Danışmanlık uzmanları sizlere insani oturma izni başvuru konularında yardımcı olacaklardır.

 

Özgür Danışmanlık ile tanışmadıysanız sizleri 3 farklı şubemize bekliyoruz. Özgür Danışmanlık en yasal yollarla, en uygun fiyatlara sizler için ikamet izni almaktadır.