Tedavi Amaçlı Alınan Oturma İzni

Tedavi amaçlı oturma izni nasıl alınır? Koşulları nelerdir? Evraklar nelerdir?

Tedavi Amaçlı Alınan Oturma İzni

Tedavi Amaçlı Alınan Oturma İzni

Tedavi Amaçlı Alınan Oturma İzni

 

 

Tıbbın kendisini ileri basamaklara taşımasıyla beraber ülkemize tedavi olmak için gelen yabancıların sayısında artış gözle görülür duruma gelmiştir. Türkiye’ye tedavi için gelen yabancıların tedavi devam ettiği süre boyunca Türkiye’de kalması gerekmektedir. Böyle bir durumda, tedavi olacak yabancının vize süre ihlali yapmaması için süresinde oturma izni başvurusu yapmak zorundadır. Türkiye’ye vize muafiyeti dahilinde gelen yabancı vatandaşlarının muafiyet süresi bitmeden, vize ile gelen yabancı vatandaşlar ise vize bitiş tarihi geçmeden oturma izni başvurularını yapmalıdır.

 

Tedavi Amaçlı Oturma İzni Nasıl Alınır?

 

 

Türkiye’de tedavi görmek isteyen yabancıların tedavi amaçlı oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Tedavi amaçlı oturma izni kısa dönem oturma izni türünü girmekte ve tedavi süresi kadar  Göç İdaresi’ne verilmektedir.

Başvuruyu yapan yabancı uyruklunun tedavi alacağı devlet ya da özel hastaneden bir belge alması gerekmektedir.  Hastaneye giriş yaptığına dair belge, başhekim ayrıca tedaviyi yapan hekim tarafından düzenlenen tedavi süresini içine alan mühürlü ve imzalı evrakın randevu gününde Göç İdaresi’ne bizzat iade yapması gerekmektedir. Oturma başvurusu sırasında kısa dönem ikamet izni adına “Tedavi Görecekler” ibaresinin girişi yapılmalıdır. Yoksa oturma izin türü yanlış girilmiş olmaktadır.

Tedavi görmek adına Türkiye’ye gelen yabancı uyruklular, oturma izni işlemlerini uzmanlarımızın yardımlarıyla yaptırabilmektedir. Daha fazla bilgi almak için, iletişim kısmında yer alan telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca yabancı uyruklu hastaya bakmak üzere yabancı uyruklu yakınlarının da oturma izni almaları gerekmektedir. Yabancı hastaya yabancının eşinin refakat olarak yanında bulacağı zaman, evlilik cüzdanı ve diğer evraklarla birlikte Göç İdaresi’ne götürülmesi gerekmektedir. Yurtdışında sahip olunan evlilik cüzdanına apostil yaptırılıp, noter tasdikli Türkçe tercümesi dosyaya koyulmalıdır.

Yabancı hastanın 18 yaşından küçük olduğu hallerde, anne ve babası da kısa dönem oturma iznine başvuru yapmaktadır. Ancak ebeveynlerden birinin Türkiye’de kalarak hastaya refakatçi olacağı durumda, Türkiye’de bulunmayan ebeveynin diğer ebeveyne Türkçe tercümeli noter onaylı izin belgesini göndermesi gerekmektedir. Hastanın apostilli ve Türkçe tercümeli noter tasdikli doğum belgesinin kopyası da idareye teslim edilir.

 

 

Tedavi Amaçlı Oturma İzni Belgeleri Nelerdir?

 

Belgelerle ilgili detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Özgür Danışmanlık ile formalitelerle uğraşmadan hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.