Türk Mutfak Lezzetleri

Türk mutfağı yemekleri nelerdir? Türkiye’de yemek alışkanlıkları nasıldır? Türk tatlıları nelerdir?

Türk Mutfak Lezzetleri

Türk Mutfak Lezzetleri

TÜRK MUTFAĞI

 

 

Türkiye’nin sahip olduğu milli ve ulusal Türk mutfağı, Osmanlı kültürünün mirasıdır. Türk mutfağı, Balkan ve Ortadoğu mutfağından etkilenmiş keza Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını da etkilemiştir. Türk mutfağı; yöresel olarak birçok farklılığı bünyesinde barındıran, geniş bir coğrafyaya sahip, farklı yemek kültürlerini birarada barındıran dünyadaki önemli mutfak kültürlerinden biridir. Karadeniz mutfağı, Doğu mutfağı ve Ege mutfağı gibi Türkiye’nin her bölgesinin kendine has yemek kültürü bulunmaktadır.

Yabancı danışanlarımız için Türk mutfağını farklı kategorilerde inceledik. Türkiye’de yaşamak isteyen danışanlarımızın bu bilgilere mutlaka göz atması gerekmektedir.

 

 

SICAK BAŞLANGIÇ:ÇORBA

 

Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan çorbalar, ana yemekten önce tercih edilmekte ve birçok farklı çorba çeşidi bulunmaktadır. Mercimek çorbası, tarhana çorbası, ezogelin çorbası, ayran aşı çorbası, analıkızlı çorba gibi çorbalar Türk mutfağında fazlaca tercih edilmektedir. Birçok çorba türünü bünyesinde barındıran Türk mutfağında sebzeler, etler ve baklagiller çorbaların ana kahramanlarıdır.

Türkiye’nin en ünlü çorbaları arasında ise işkembe çorbası bulunmaktadır. Genellikle işkembe çorbası gece geç saatlerde tercih edilmektedir nedeni ise alkolün etkisini azaltmakta ve alkolden kaynaklı baş ağrılarını önlemektedir.

 

 

ET-ETLİ YEMEKLER

 

 

Türk mutfağında et olmazsa olmazlardan biridir. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu mutfağındaki yemeklerin hemen hepsi etlidir. Akdeniz ve Ege mutfaklarında ise etli yemekler daha az tüketilmektedir. Türk mutfağında et yemekleri; kebaplar, köfteler ve tencere yemekleri olarak sınıflandırılabilir.

Kebap, lahmacun, pide, yahni ve haşlama gibi türlerde et ağırlıklıdır. En çok tercih edilen et yemeği ise kebap ve türleridir. Adana kebabı ile Urfa kebabı Türkiye’nin en meşhur kebap türleridir. Artı olarak Türkiye’nin dünyada en çok bilinen döner kebabı da et yemekleri arasına girmekte ve oldukça lezzetlidir.

 

 

SEBZE YEMEKLERİ

 

 

Türk mutfağındaki sebze yemekleri genellikle Akdeniz ve Ege mutfağının ürünleridir. Dolmalar, sarmalar, türlüler ve zeytinyağlılar Türk mutfağında çok sık tercih edilen sebze yemekleridir.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde sebze yemekleri etli de tüketilmektedir. Örneğin yaprak sarması yemeği zeytinyağlı yaprak sarması olarak yapılması yanında etli yaprak sarması yapan bölgeler de bulunmaktadır.

 

 

HAMUR İŞLERİ YEMEKLER

 

 

Mantı, etli ekmek, börek, pideler ve lahmacun Türk mutfağında hamur işleri yemekleri olarak geçmektedir. Yöresel anlamda çok zengin bir yemek türü olan hamur işleri kızartılıp fırında pişirilmeye kadar birçok farklı yöntemle hazırlanıp sunulabilmektedir.

 

 

TATLI TÜRLERİ

 

 

Türk mutfağında çeşitlilik gösteren tatlılar, oldukça fazla ve  ve Türk mutfağı dünya mutfakları arasında en çok tatlı çeşitleri olan mutfak olarak görülmektedir.

Hamurlu tatlılar olarak lokma, kadayıf, baklava, sütlü tatlılar; keşkül, sütlaç, muhallebi kazandibi, hoşaflar, kompostolar, helvalar vb. farklı tatlı türü Türk mutfağının vazgeçilmezlerini oluşturmaktadır.

Türk mutfağının dünyada en çok tanınmış tatlısı ise farklı çeşitlerde üretilmekte olan baklavadır. Çok ince açılmış yufkaların arasına ceviz ve fıstık konularak yapılan ve şerbetli bir tatlı olan baklava, Türk lezzetleri arasında bulunmakta ve uzun yıllardır Türk lezzeti olarak yerini korumaktadır.

 

TÜRK KÜLTÜRÜNDE TÜKETİLEN İÇECEKLER

 

 

Her mutfak kültürünün kendine özgü içecek kültürü bulunmaktadır. Türk mutfağında dünyanın her yerinde tüketilen gazlı içecekler ve meyve suları tüketilirken tamamen Türk mutfağına ait içecekler de bulunmaktadır. Yoğurda su katılarak sulandırılması ve karıştırılmasıyla elde edilen ayran, Türk mutfağına özgü bir içecek olmakla beraber Türklerin milli içeceğidir. Kefir, şerbet, şalgam ve turşu suyu da Türk mutfağında en sık tüketilen içeceklerden birkaç tanesidir.

Türk mutfağında en sık tüketilen sıcak içecekler ise demleme çay ile Türk kahvesidir.