Türkiye İnsani Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Türkiye İnsani Oturma İzni Şartları Nelerdir? Türkiye İnsani Oturma İzni Kimlere Verilmektedir?

Türkiye İnsani Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Türkiye İnsani Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Türkiye İnsani Oturma İzni Kimlere Verilmektedir?

 

 

Herhangi bir oturma izni türünden birini(kısa dönem, uzun dönem, aile, öğrenci, insan ticareti mağduru) alma durumu bulunan yabancı uyruklu vatandaşlara Türkiye insani ikamet izni verilmemektedir. Çünkü insani ikamet izni istisnai nitelikte bir ikamet izni çeşididir.

Misal, yabancı uyruklu vatandaşın, öğrenci ikameti izni alma imkanı varsa, insani ikamet izni için başvuru yaptığı zaman başvurusu red alacaktır. Bu konunun ayrıntılarına da aşağıda değineceğiz. Belirli şartları taşıyan kişilere Türkiye insani ikamet izni verilmektedir.

 

 

Türkiye İnsani Oturma İzni Şartları Nelerdir?

 

 

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nda madde 46 hükmünde belirtildiği gibi, Türkiye insani ikamet izninin şartları diğer ikamet izinlerinin şartlarından farklılaşmaktadır. O halde Türkiye insani oturma izni alınırken diğer oturum izinlerindeki şartlara bakılmamaktadır. Belirtmiş olduğumuz gibi insani ikamet izni, diğer oturum türlerinden, istisnai durumda olması bakımından farklı bir takım özelliklere sahip olmaktadır.

 

 

Türkiye insani oturma izin şartları:

 

 

  • Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) madde 46’da belirtilen durumlardan en az birisinin var olması.
  • Gereken başvuru harcının ödenmesi.
  • Başvuru için gereken belgelerin hazırlanması.
  • İnsani oturma izni başvurusu valiliğe bağlı Göç İdaresi İl Müdürlüğüne yapılması.
  • İçişleri Bakanlığı'nın, İlin Göç İdaresine, insani oturma izni verebileceğine dair bir onay göndermesi.

Belirtilen şartların eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi halinde başvuru sahibi yabancı uyruklu vatandaş, insani oturum iznini ikamet tezkeresi ile elde etmektedir.

 

İnsani oturma izni işlemi için hazırlanması gereken belgeler başvuru nedenine göre farklılaşmaktadır. Özgür Danışmanlık uzmanları sizlere insani oturma izni başvuru konularında yardımcı olacaklardır.

 

Özgür Danışmanlık ile tanışmadıysanız sizleri 3 farklı şubemize bekliyoruz. Özgür Danışmanlık en yasal yollarla, en uygun fiyatlara sizler için ikamet izni almaktadır.