Türkiye’de Çalışma İzni Almanın Faydaları

Türkiye’de çalışma izni yararları nelerdir? Türkiye’de çalışma izni ile vatandaşlık alınabilir mi? Türkiye’de yatırım yapma.

Türkiye’de Çalışma İzni Almanın Faydaları

Türkiye’de Çalışma İzni Almanın Faydaları

Türkiye’de Çalışma İzni Almanın Yararları

 

 

Türkiye coğrafi konumu, iklimi, tarihi yerleri, doğal zenginlikleri ile birçok yabancı uyruklu vatandaşın gelip görmek istediği ülkelerden bir tanesidir. Türkiye’ye yerleşmek ve yaşamak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların sayısı ise hiç de az değildir.

2019 yılında  oturum izni ile Türkiye’de bulunan yabancı sayısı 1 milyon 531 bin 180 olarak kayıtlara geçmektedir.

Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar, gelişen yasalar sayesinde önceki senelerden daha fazla imkâna sahip olmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu elde edile verilere göre Türkiye’de çalışmak isteyen yabancıların sayısı oldukça fazladır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamasına göre Türkiye’de çalışmak için başvuru yapan yabancıların sayısı 472.733’tür.

Yabancıların Türkiye’de çalışması birkaç istisnai sektör dışında (güvenlik, denizcilik, hemşirelik, veterinerlik, eczacılık, diş hekimliği gibi) pek çok iş sektöründe çalışabilmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancılar pek çok avantaja sahiptir.

– Yabancılar Türkiye’deki tüm hastanelerde ücretsiz tedavi olabilmektedir.

– Türkiye’de 5 yıl çalışmış olan yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilir ve Türk Hükümeti’nin sağladığı yatırım teşviklerinden faydalanabilir.

– Türkiye’de çalışma izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu vatandaşların 18 yaşından küçük çocukları da çalışma iznine dahildir.

 

 

YABANCI YATIRIMCILAR

 

 

Türkiye’de şube, şirket açarak veya mevcutta olan bir şirkete ortak olan yabancı uyruklu vatandaşlar doğrudan yatırım yapabilmektedir. Doğrudan yatırım yapan yabancı uyruklu vatandaşlar yerli yatırımcılara sunulan fırsatlardan eşit şekilde yararlanabiliyor.

Yabancı uyruklu yatırımcılar Türkiye’de anonim, limited şirket kurabilmektedir.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar vergi indirimi, yatırım yeri tahsisleri ve sigorta primi gibi devlet promosyonlarından yararlanabilmektedir.