Türkiye’nin En Gözde Tarihi Yerleri

Türkiye’nin tarihi yerlerini merak ediyor musunuz? Türkiye’nin en gözde 20 tarihi yeri yazımızda.

Türkiye’nin En Gözde 20 Tarihi Yeri

Türkiye’nin En Gözde 20 Tarihi Yeri

 

TÜRKİYE'NİN EN GÖZDE 20 TARİHİ YERİ

 

Tarihe tanıklık eden tarihi yerleri bir an önce görmek için sabırsızlanacağınızdan çok eminiz.

Bilinmesi gerekiyor ki Müze kart sahibiyseniz kartın geçerli olduğu tarihi yerleri senede iki kez, Müzekart+ sahibiyseniz sene içinde sınırsız ziyaret etme hakkına sahipsiniz demektir.

 

 

1-EFES ANTİK KENTİ, İZMİR

 

 

 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan antik kent özellikle Hıristiyanların fazlaca ziyaret ettiği Meryem Ana Evi dışında Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Ashab-ı Keyf Mağarası, Çukuriçi Höyük, Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Camii ve Hamamı sizleri beklemektedir.

9000 yılı aşkın Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde birbirinden farklı yerleşimler gören ve bu değişimi havasından mimarisine kadar her şeye yansıtan Efes’i görmenizi şiddetle önermekteyiz. Giriş ücreti ise 100 TL olmakla beraber Müze kart geçerliliğini korumaktadır.

 

 

2- XANTHOS VE LETOON ANTİK KENTLERİ, ANTALYA

 

 

 

 

 

 

 

Xanthos ve Letoon Antik Kentleri, Fethiye’ye 46 km uzaklıktadır ve Kınık Köyü yakınlarında, 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde girmiştir.

Xanthos ve Letoon’un hikâyelerine baktığımızda  Xanthos’un milattan önce 8. yüzyıla kadar uzandığı ve şehrin o dönemlerde önemli bir kültürel ve siyasi merkez olduğu, Letoon’un ise milattan önce 7. yüzyıla kadar uzandığı ve Zeus’tan hamile olan Leto’un adına kurulduğu iddia edilmektedir.

Giriş ücreti Xanthos için 14 TL, Letoon için 12 TL olarak belirtilmiştir. Müze kart iki yerde de geçerlidir.

 

 

 

3-ASPENDOS, ANTALYA

 

 

 

 

 

 

Akdeniz bölgesinde en iyi korunmasıyla ünlü Roma tiyatrosu, mimarisiyle dönemini çok güzel yansıtmaktadır. Sadece tiyatrosuyla değil, Aspendos sur duvarlarıyla çevrilmiş tepenin üzerindeki agorayı, bazilikayı, anıtsal çeşmeyi, anıtsal takı, meclis binasını, caddeyi ve Helenistik tapınağı görmeye çağırmaktadır.

Yapılan çağrıyı geri çevirmeyecekler için Müze kart geçerli olmakta ve giriş ücreti 50 TL’dir.

 

 

 

4-MYRA ANTİK KENTİ, ANTALYA

 

 

 

 

 

 

“Yüce Ana Tanrıçasının yeri” anlamına gelmekte olan ve Likya kenti olduğundan dolayı orijinal ismi “Myrrh” olan Myra Antik Kenti Aziz Nikolaus Kilisesi, tiyatrosu ve kaya mezarlarıyla ünlüdür.

Aziz Nikolaus ismi sizlere tanıdık geldi mi? Yurt dışında “Santa Klaus” diye bilinen ve “Noel Baba” diye hafızalarımıza yerleşen Aziz Nikolaus’un Anadolu’da yaşayan bir din adamı olduğuna inanmakta zorlanıyor insan.

Myra’ya girişinde Müze kart  kullanabilirsiniz ve giriş ücreti ise 45 TL’dir.

 

 

 

5- KIZ KALESİ, MERSİN

 

 

 

 

 

 

İstanbul’daki Kız Kulesi’ni herkes biliyor, peki ya Kız Kalesi’ni kaçımız biliyoruz?

Deniz Kalesi olarak da bilinen ve küçük bir adacığın üzerine kurulan Kız Kalesi’ne girişte Müzekart’ın geçerli olduğunu ve giriş ücretinin 10 TL olduğunu unutmayalım.

 

 

6- HASANKEYF, BATMAN