Yabancı Öğrenciler YKS’ye Girebilir mi?

Yabancılar için YKS düzenlenmekte midir? Yabancı Uyruklu Öğrenciler YKS’ye Başvuru Yapabilmekte Midir? Yabancı Uyruklu Öğrenciler YKS’ye Girmek Zorunda Mıdır? Yabancılar Türkiye’de Eğitimlerine Devam Etmek için Hangi Üniversite Sınavına Girebilirler?

Yabancı Öğrenciler YKS’ye Girebilir mi?

Yabancı Öğrenciler YKS’ye Girebilir mi?

Yabancı Uyruklular YKS(Yükseköğretim Kurumları Sınavı)’na Girebiliyor mu?

 

Lise öğrenimini tamamlayan bireyler, daha iyi hayat sürdürebilmek ve iş olanakları için eğitim almak için üniversiteye girmek istiyor. Türk vatandaşları, lise eğitimi sonrası YKS sınavına girer, sınav sonucuna göre Türkiye’deki üniversitelere yerleşmeye hak kazanmaktadır. Aynı şekilde lise eğitimini Türkiye’de tamamlayan yabancılar da YKS’ye girmeli midir? Yabancı öğrenciler YKS’ye girme şartı taşımakta mıdır?

 

 

Yabancı Uyruklu Öğrenciler YKS’ye Başvuru Yapabilmekte Midir?

 

 

Elbette, yabancı uyruklular Yükseköğretim Kurumları sınavına başvuru yapabilir, sınava da girebilmektedir. Ancak Türk vatandaşlığına sahip olmayanlar YKS sınavı sonuçlarına göre üniversiteye kayıt yaptıramazlar.

 

 

Yabancı Uyruklu Öğrenciler YKS’ye Girmek Zorunda Mıdır?

 

Yabancı uyruklu öğrenciler YKS’ye girmek zorunda değiller. Yabancılar eğitimlerini Türkiye’de alsalar bile Türk vatandaşı olmadan YKS’ye girme zorunlulukları yoktur. Ancak tercihen kendilerini deneme amaçlı başvuru yaparak sınava katılabilmektedir. Fakat sınav sonucu ile bir üniversite kayıt olamamaktadır.

 

 

Yabancılar Türkiye’de Eğitimlerine Devam Etmek için Hangi Üniversite Sınavına Girebilirler?

 

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’de üniversite hayatlarına devam etmek için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yani YÖS’e girebilir. Yabancıların lise eğitimlerini nerede tamamladıkları önemsenmemektedir. YÖS, her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, İstanbul Üniversitesi YÖS için bir gün belirlemekte ve sınavı kendi inisiyatifiyle sadece İstanbul’da ya da  başka şehirde de yapabilmektedir. Her üniversitenin YÖS’ü olmayabilmektedir. Ayrıca ek olarak herhangi bir üniversite, İstanbul Üniversitesinin YÖS sonuçlarına göre yabancıyı kabul edebilmektedir.

 

YÖS ile ilgili detaylı bilgi almak için YÖS hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Türkiye’de öğrenci ikamet belgesi alabilmek için Özgür Danışmanlık her zaman yanınızda. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.