Yabancılar Türkiye’de Pasaportlarını Nasıl Yenileyebilir?

Yabancılar Türkiye’de Pasaportlarını Nasıl Yenileyebilir? Yabancıların Türkiye’de Pasaport Yenileme Aşamaları Nelerdir?

Yabancılar Türkiye’de Pasaportlarını Nasıl Yenileyebilir?

Yabancılar Türkiye’de Pasaportlarını  Nasıl Yenileyebilir?

Yabancılar Pasaportlarını Türkiye’de Nasıl Yenileyebilir?

 

 

Türkiye’de olan yabancı vatandaşlar ülke sınırları içerisindeyken pasaportlarının geçerlilik tarihi doluyorsa zaman kaybetmeden ilgili kurumlara başvuru yaparak pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir. Fakat kendi ülkelerinden aldıkları pasaportları Türkler gibi Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yenileyemez. Yabancı vatandaşlar Türkiye’de bulundukları süre zarfında pasaportlarını yenileyebilmek için vatandaşı olduğu ülkelerin Türkiye’de olan büyükelçilik ya da konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir. Pasaport güncelleme işlemleri için gereken bilgi ve belgeler ile uyulması gereken şartlar her ülke için farklılık göstermektedir. Belirtilen sebep doğrultusunda yazının devamında yalnızca ön bilgi vermek amaçlanmıştır. Türkiye’de pasaportlarını güncellemek isteyen yabancıların başvuru için gereken tüm bilgileri kendi ülkelerinin büyükelçilik veya konsolosluklarına başvurmaları tavsiye edilmektedir.

 

 

Yabancılar Pasaportlarını Yenilemek İçin Hangi Şartları Taşımalıdır?

 

 

T.C. ’de pasaportunu yenilemek isteyen yabancı vatandaşlar belirlenmiş olan bazı şartların tamamını yerine getirilmesi durumunda posta ile başvuru yapılabilmektedir. Belirtilen kriterleri sıralamak gerekirse; en son aldıkları pasaportları hasar görmemiş ve başvuru sırasında ibraz edilebilir olmalı, 16 yaşından sonra alınmış olmalı, 15 sene içinde alınmış olmalı ve şu an kullanılan isim ile verilmiş olmalı ya da yapılan ad değişikliğinin yasal olarak kanıtlanması gerekmektedir. Eğer ki belirtilen şartlar yerine getirilmiyorsa, vatandaşı olunan konsolosluğa bizzat başvuru yapılması gerekmektedir.

 

 

Yabancılar Pasaport Yenilemek İçin Nasıl Başvuru Yapmalıdır?

 

 

Pasaport yenileme için belirtilen kriterleri sağlayan yabancılar pasaport yenileme başvurularını posta ile evrak gönderimi yöntemini tercih edebilmektedirler. Böylece yabancılar, pasaport güncelleme başvurularını posta ile Ankara veya İstanbul’da bulunan başkonsolosluklara veya büyükelçiliklere gönderebilir. Ancak, başvurusunu gönderen yabancıların bulundukları illere göre hangi konsolosluk veya büyükelçiliğe başvuru yapmaları gerektiğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Nereye başvuru yapmalarını öğrenmeleri için yabancıların vatandaşı oldukları ülkenin büyükelçilik ya da başkonsolosluklarının internet sitelerinden bilgi almaları gerekmektedir.

Başvurularını büyükelçilik ya da konsolosluklara bizzat yapmak isteyen yabancı vatandaşlar ise ilk önce ilgili kurumdan randevu almaları gerekmektedir. Randevular, ilgili kurumların internet sitelerinde yer alan çevrimiçi randevu alma sistemi üzerinden veya e-posta ile alınabilmektedir.

 

 

Peki, Pasaport Yenileme Aşamaları Nelerdir?

 

 

Yabancıların pasaport yenileme işlemleri genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve istenen belgelerin aynı şekilde tamamlanması gerekmektedir. İkinci aşama ise belirtilen başvuru ücretinin ödenmesidir.

 

 

İlk Aşama

 

 

Pasaport yenileme başvuru formunu doldurmak için ilgili ülke büyükelçiliği internet sitesine giriş yapılmalıdır. Yeni pasaport için başvuru formu internet ortamında doldurulması gerekir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından başvuru formunun çıktısı alınmalıdır. Girilen bilgilerin doğruluğu teyitlendikten sonra imzalanmalıdır.

Ayrıca, yabancının vatandaşı olduğu ülke tarafından en son verilmiş pasaport ve fotokopisinin başvuru formuna eklenmelidir. Pasaport iptal edildikten sonra yenisi ile birlikte eskisi geri gönderilmektedir.

Başvuru evraklarına bir adet pasaport fotoğrafı eklenmelidir. Başvuruda bir aksaklık olmasını önlemek adına 5×5 cm boyutlarında beyaz fonda ve son 6 ayda çekilmiş bir pasaport fotoğrafı kullanılmalıdır. Büyükelçilik ya da konsolosluk belirttiği kriterlere uygun olmayan fotoğrafları kabul etmemektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, başvuru için kullanılan fotoğraflar gözlüksüz olmalıdır.

En son alınan pasaportta isim değişikliği yaşanması durumunda, isim değişikliğini kanıtlayan evlilik cüzdanı ya da mahkeme kaydı gibi bir belge gösterilmelidir.

 

 

İkinci Aşama

 

 

İlgili ülke büyükelçilik ya da konsolosluk tarafından belirtilen pasaport yenileme ücreti ve pasaport belge ücretinin belirtilen ödeme yöntemi ile ödenmelidir. Dolayısıyla posta ile yapılan başvurularda döviz çeki alınmalıdır.

 

 

Yeni Pasaportlar Yabancılara Ne Kadar Sürede Ulaşır?

 

 

Yabancıların pasaport yenileme işlemleri 2 ya da 3 hafta sürmektedir. Pasaport belge işlemleri ise yaklaşık 1 ay zaman almaktadır. Yenilenen bütün pasaportlar kargo kullanılarak yabancılara gönderilmektedir.