Yabancılar Türkiye’deki SGK Ödemelerini Geri Alabilirler mi?

Yabancıların sgk ödemeleri hakkında merak edilenler. Yabancılar türkiye’deki SGK ödemelerini geri alabilirler mi?

Yabancılar Türkiye’deki SGK Ödemelerini Geri Alabilirler mi?

Yabancılar Türkiye’deki SGK Ödemelerini Geri Alabilirler mi?

YABANCILAR TÜRKİYE’DEKİ SGK ÖDEMELERİNİ GERİ ALABİLİRLER Mİ?

 

 

5510 sayılı kanunun Sosyal Sigortalar Mevzuatı’na göre yabancı uyruklu çalışanlar Türkiye’de şahıslarına yapılan SGK ödemelerini geri alamamaktadılar. Ancak yabancılar eğer Türkiye ile vatandaşı oldukları ülkenin ikili anlaşması bulunduğu halde Türkiye’de ödedikleri SGK primlerini ülkelerinde saydırabilmekte ve emeklilik sürelerinden düşürmektedirler. Aynı Türk vatandaşları gibi, yabancı uyruklu çalışanların da sosyal güvenceleri aynı zamanda emeklilik hakları güvence altındadır. Özellikle son dönemde dünyanın her bir yanından farklı insanların çalışmak için tercih edilen Türkiye, yabancı uyruklu personellerin sosyal güvenlik haklarıyla alakalı düzenlemelere ve 28 farklı ülkeyle ikili sosyal güvenlik anlaşmalarına sahip olmaktadır.

 

SGK ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

 

 

Çeşitli sebeplerden dolayı emekli olma imkanı zorlaşan ya da imkansız olan yabancıların yararlanabildikleri toptan SGK geri ödemesi konusu özellikle son zamanlarda fazlaca gündeme gelmektedir. Ancak, verilen eksik veya yanlış bilgiler nedeniyle bu durum genelde hatalı şekilde anlaşılmakta ve çalışan personellerin primleri iade almaları yanlış anlaşılmalara sebep olabilmektedir. Türk Sosyal Güvenlik Sistemi’nde hem Türk personellerin hem de yabancı uyruklu personellerin SGK primlerini geri iade uygulaması olmamaktadır. 5510 sayılı kanuna göre sadece erkeklerde 60, kadınlarda 58 yaşını dolduran çalışanlar belirli bir sebepten dolayı emekli olamayacaklarsa SGK iadelerini talep edebilmektedirler.

 

 

TÜRKİYE HANGİ ÜLKELERLE SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI YAPMAKTADIR?

 

 

Türkiye Cumhuriyeti, 28 ülkeyle sosyal güvenlik anlaşması imzalamıştır. 28 ülkenin 20 tanesi, Türkiye’de sigorta girişinin, eğer yabancının kendi ülkesinde daha önce bir sigorta girişi yapıldıysa, bahsedilen eski girişin ilk başlangıç tarihi olarak belirlenmesini karşılıklı olarak kabul edilmektektedir. Aynı zamanda, 28  ülkenin 14’ü Avrupa Birliği’nde tam üyelik statüsüne sahiptir. Karşılıklı sosyal güvenlik anlaşması yapan ülke vatandaşları, SGK primi ve yaş şartlarını yerine getirdikleri zaman Türkiye’de emeklilik hakkına sahip olabilmektedir. Türkiye’nin aktif olarak sosyal güvenlik anlaşması yaptığı ülkeler:

 

 

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Özgür Danışmanlık ile tanışmadıysanız sizleri 3 farklı şubemize bekliyoruz. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.