YÖS Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? Şartları Nelerdir?

YÖS Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? Şartları Nelerdir?

YÖS Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? Şartları Nelerdir?

YÖS Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? Şartları Nelerdir?

YÖS NEDİR?

 

 

YÖS, Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans ya da ön lisans eğitimi alacak yabancı uyruklu öğrencilerin girmesinin zorunlu olduğu bir sınav türüdür. Tam adı ise Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’dır. Kısaltılmış adı ise YÖS’tür.

 

Her sene Türkiye’de farklı farklı uyruklara sahip binlerce üniversite öğrencisi adayı YÖS’e girmektedir.  Yabancı uyruklu öğrenciler, YÖS sınavlarının sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere başvuru yapabilir ve bölüm için yeterli puanı alan yabancı öğrenciler kayıt yaptırabilirler. https://www.ozgurdanismanlik.com/blog/turkiye%E2%80%99de-universite-okumak-icin-5-neden

 

YÖS, 2010 yılına kadar ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından her senenin Haziran ayında gerçekleştirilmekteydi. 21.01.2010 yılında alınan kurul kararına göre; 2010 – 2011 akademik yılından itibaren YÖS, ÖSYM bünyesinden çıkarak üniversitelerin kendi bünyesine aktarılmıştır.

 

YÖS SINAVINA KİMLER GİREBİLMEKTEDİR?

 

 

YÖS’e girecek adayların lise son sınıfta olmaları ya da mezun olmaları şartı ile birlikte;

 • Yabancı uyruklu vatandaş olmaları
 • Doğumla Türk Vatandaşı olup daha sonra Türk vatandaşlığından çıkma izni olan yabancılar (Mavi Kart -5901 sayılı yasa ile)
 • Yabancı uyruklu vatandaş iken Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Vatandaşlığına geçen
  Çift Uyruklu Vatandaşlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup fakat eğitimini yabancı bir ülkede tamamlayan kişiler
  (Öğreniminin son üç yılını yurtdışında okuması zorunlu.)
 • Yabancı ülkelerde ki Türk okullarında eğitim ve öğrenimlerini bitiren öğrenciler
 • GCE AL sınavına ait olanlar
 • Türkiye’de lise eğitimi tamamlayan yabancı uyruklu öğrenciler

YÖS şartlarını yerine getirmiş olarak sayılmaktadırlar ve YÖS’e girebilirler.

 

 

Türkiye’de YÖS Sınavı Nasıl Uygulanmaktadır?

 

 

2010 yılında açıklanan karardan sonra üniversiteler kabul edecekleri yabancı öğrenciler adına YÖS uygulamaya başlamıştır. YÖS’e girecek her öğrenci adına üniversiteler resmi internet sitelerinde; sınava girmek isteyen öğrencilerin yapmakla yükümlü olduğu zorunlulukları, sınava başvuru aşamalarını, sınav tarihini ve sınav harç ücretlerini duyurmaktadır.

Türkiye’de üniversitelerin kendi bünyelerinde hazırlamış oldukları YÖS sonuçları ya iki yıl ya da bir yıl boyunca geçerliliğini sürdürmektedir. YÖS sonuçları sadece sınavına girilen üniversite adına geçerlidir ancak istinai durumlar olabilmektedir. Her dönem farklılık göstermektekle beraber bazı üniversite bölümleri ve birlikleri yapılan sınavlar kabul edilir yani aynı YÖS puanıyla farklı üniversite bölümlerine başvuru yapılabilmektedir.

 

 

 

YÖS Soruları Hangi Dersler Çıkmaktadır?

 

 

Yös, Temel Öğrenme Becerileri Testinden oluşmaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Testi yani matematik, geometri ve sembolik ifadelerden oluşmaktadır. Test İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde yapılmaktadır. Adayların yapılan sınavda aldıkları puanlar hesaplanmakta ve puan sıralamasına göre lisans veya ön lisans bölümlerine yerleştirilmektedir.

Bazı üniversiteler YÖS’te; fizik, kimya, tarih ve coğrafya gibi alanlarda testlere de yer vermektedirler.

Not: Bölümün diline göre Türkçe veya İngilizce muafiyet sınavı yapılmaktadır.

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Türkiye’de öğrenci ikamet belgesi alabilmek için Özgür Danışmanlık her zaman yanınızda. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.