Yabancı Vatandaşlar Nasıl Adres Değişikliği Yapabilir?

Yabancı Vatandaşlar Nasıl Adres Değişikliği Yapabilir? Yabancılar için Türkiye’de adres değişikliği nasıl yapılmaktadır? Yabancılar Türkiye’de adres değişikliği yaptığında oturma izni iptal olur mu?

Yabancı Vatandaşlar Nasıl Adres Değişikliği Yapabilir?

Yabancı Vatandaşlar Nasıl Adres Değişikliği Yapabilir?

Yabancılar Adres Değişikliğini Nasıl Yapabilir?

 

Oturma izni başvurusunda bulunup ikamet yeri belgelerini alan yabancıları vatandaşların randevu aldıkları zaman adres ve iletişim bilgilerini randevu evraklarına eklemeleri gerekmektedir. Yabancı vatandaşlar, oturma izni başvurusu yapıldıktan sonra ya da yeni oturum kimlikleri kişiye ulaştıktan sonra adres değişikliği yaparsa bulunduğu şehirdeki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bildirmek zorundadır.

 

Benzer şekilde, konsolosluklardan oturma ya da çalışma izni alan yabancı vatandaşlar Türkiye’ye giriş tarihinden ve Türkiye içinden oturma ya da çalışma izni alan yabancı vatandaşlar ise izinleri aldıkları tarihten itibaren maksimum yirmi iş günü içinde Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak adres kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar.

 

Öte yandan, ikametgâhlarını oturma izni aldıkları şehirden farklı bir şehire giden yabancı vatandaşların gittikleri şehirde maksimum 20 iş günü içinde başvuruda bulunarak yeni bir oturma izni almaları gerekmektedir. Yapılan işlemde, oturma izninin türü değişmiyorsa yeni bir oturma izni belgesi düzenlenmektedir.

 

Fakat yabancı vatandaşlar belirtilen süre içerisinde adres değişikliği talebinde bulunmazlarsa, yapılacak herhangi bir kontrolde talepte bulunmadıkları için kimliklerinin iptal olması ile karşı karşıya gelebilirler. Kimliklerinin iptal olmaması için, yabancı vatandaşların adres değişikliği sonrası yapmış oldukları kira sözleşmesi gibi birkaç evrak ile birlikte bulundukları şehirdeki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müraacatta bulunarak adres değiştirdiklerini bildirmeleri gerekmektedir. Adres değişikliği işlemi basit bir şekilde ve kısa süreçte gerçekleşmektedir. Yabancı vatandaşlar için adres değişikliği yapmamanın göz ardı edilmesi birçok olumsuz sorunlara gebe olabilmektedir. Yabancı vatandaşların adres değişikliği talebini zamanında yapılmazsa oturma izni iptaline neden olmaktadır. Belirtilenlere özellikle dikkat edilmeli ve kanunlara eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

 

Türkiye'de yasal yollarla ikamet edebilmeniz için Özgür Danışmanlık şubelerini arayın. Özgür Danışmanlık ile formalitelerle uğraşmadan hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Aklınızdan çıkarmayın ki Özgür Danışmanlık sizler için en doğru, yasal ve ekonomik çözümler sunar.